Previous
Previous Product Image

Synergy Osteofit x60 capsule

L 1,870.00
Next

Kiro Complex x20 tablet

L 3,230.00
Next Product Image

Synergy Vitamine E 400 IU x30 softgel

L 860.00

Add to Wishlist
Add to Wishlist

Description

Vitamina E është një vitaminë e tretshme në yndyrë, e cila nuk prodhohet në trup, por merret nëpërmjet dietës ose suplementeve ushqimore.

Roli më i rëndësishëm i vitaminës E në trup lidhet me vetitë e saj antioksiduese. Mbron qelizat nga radikalet e lira të dëmshme. Duke qenë një vitaminë shumë e tretshme në yndyrë, ajo kalon membranat biologjike dhe mbron qelizat nga oksidimi dhe dëmtimi i shkaktuar nga radikalet e lira. Dëmtimi i këtyre qelizave çon në shfaqjen e një sërë sëmundjesh në trup.

Vitamina E ndihmon në funksionimin e duhur të sistemit imunitar dhe për këtë arsye rekomandohet tek të moshuarit gjatë periudhës së virozave.

Parandalon shfaqjen e aterosklerozës dhe parandalon çrregullimet imune dhe reumatizmale.

Zvogëlon rrezikun e kataraktave dhe dëmtimit makular.

Vitamina E përdoret për të parandaluar humbjen e kujtesës dhe së bashku me terapi të tjera përdoret në sëmundjen e Alzheimerit.

Mbron mëlçinë dhe redukton simptomat e diabetit neuropatik.

Së bashku me vitaminën C, ajo përshpejton procesin e rigjenerimit të plagëve dhe rrit tolerancën ndaj rrezatimit UV.

Vitamina E merr pjesë në sintezën e qelizave riprodhuese në të dy gjinitë, parandalon abortet dhe rekomandohet të përdoret gjatë menopauzës.

Si pasojë e mungesës së vitaminës E mund të kemi:

-lodhje;

-anemi;

-sistemi imunitar i dobësuar;

-probleme të shikimit;

-depresioni;

-prodhimi i ulët i hormoneve të gjëndrës tiroide.

Suplementet dietike nuk zëvendësojnë një dietë.

FITNESI

Rekomandohet të konsumohet një kapsulë në ditë, pas ngrënies.

Mos e tejkaloni dozën e lejuar ditore.

Përbërësit

Përbërësi aktiv:

D-alfa tokoferol

400 IU

Reviews

There are no reviews yet.

Be the first to review “Synergy Vitamine E 400 IU x30 softgel”

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Shopping cart

0
image/svg+xml

No products in the cart.

Continue Shopping
Open chat
Hello 👋
How can we help you?